ZAMÝŠLÍTE VSTOUPIT DO SPOLEČNOSTI JAKO TICHÝ SPOLEČNÍK?

Autor: Mgr. Kateřina Beránková, 12. 11. 2018

KONEC OMEZOVÁNÍ PRONÁJMŮ BYTŮ ZE STRANY SVJ KONEC OMEZOVÁNÍ PRONÁJMŮ BYTŮ ZE STRANY SVJ

V naší advokátní kanceláři často pro své klienty připravujeme smlouvy o tiché společnosti v rámci investorských vstupů do společností. Pro přiblížení, jak takové tiché společenství funguje, jaké má výhody a jaká úskalí, jsme se rozhodli napsat tento článek.

Tiché společenství označuje vztah mezi podnikatelem a tichým společníkem, při kterém se tichý společník podílí na zisku společnosti. Na oplátku za to musí tichý společník poskytnout podnikateli k jeho podnikání určitý vklad. Předmětem vkladu je nejčastěji peněžitá částka, nicméně tichý společník může jako vklad použít i nemovitou věc. Podnikatel pak může tuto nemovitost užívat i požívat. Pokud tichý společník vloží jinou věc, pak k ní podnikatel nabývá vznikem tiché společnosti vlastnické právo.

Je nutno uvést, že tichá společnost není samostatná právnická osoba, jako je tomu například u společnosti s ručením omezeným nebo u akciové společnosti. Vždy se jedná pouze o závazkový vztah mezi účastníky smlouvy o tiché společnosti. Proto je vždy potřeba, aby tento vztah byl náležitě upraven smlouvou o tiché společnosti. Občanský zákoník sice nevyžaduje písemnou formu této smlouvy, nicméně dle našich dlouholetých zkušeností důrazně doporučujeme nechat si vytvořit kvalitní smlouvu o tiché společnosti tak, aby byla jednotlivá práva a povinnosti tichého společníka i podnikatele náležitě vymezena.

Jaké jsou výhody tiché společnosti?

Jak již ze samotného názvu vyplývá, hlavní specifikum a výhoda tiché společnosti spočívá v neveřejnosti tichého společníka ve vztahu k třetím stranám podnikatele v rámci jeho podnikání. Účast tichého společníka na podnikání podnikatele tak nelze zjistit z obchodního rejstříku, jako je tomu například u společnosti s ručením omezeným.

Vzhledem k tomu, že tichý společník poskytuje podnikateli určitý vklad, má také právo nahlížet do všech obchodních dokladů a účetních záznamů podnikatele. Podnikatel má také povinnost vydat tichému společníkovi stejnopis účetní závěrky vždy bez zbytečného odkladu po jejím vyhotovení a schválení tak, aby měl tichý společník přehled o podnikatelských aktivitách podnikatele.

Další výhodou je variabilita smluvního vztahu mezi tichým společníkem a podnikatelem. Jak podnikatel, tak tichý společník může být fyzickou nebo i právnickou osobou. Smlouvu o tiché společnosti lze nastavit tak, aby odpovídala specifickým požadavkům a představám obou smluvních stran. Smlouvou se lze i odchýlit od ustanovení občanského zákoníku upravující tichou společnost, pokud tato ustanovení nemají donucující charakter.

Jaké jsou nevýhody tiché společnosti?

Je nutno mít na paměti, že na jedné straně má tichý společník právo na to, aby mu podnikatel vyplatil podíl na zisku, na druhé straně se ovšem tichý společník podílí na ztrátě stejně jako na zisku. Zde záleží na tom, jakou výši podílu na zisku a na ztrátě mezi sebou účastníci ujednají. Pokud tato výše ujednána není, pak se tichý společník podílí na zisku i na ztrátě ve výši vzhledem k jeho vkladu a k zavedené praxi stran.

Z uvedeného vyplývá, že tichý společník jako investor může svou investici postupně velmi výhodně zhodnocovat jako podíl na zisku podnikatele, ovšem v případě neúspěšného podnikání také může tichý společník o svůj vklad přijít. Pokud podíl na ztrátě dosáhne výše vkladu, pak zanikne i samotná tichá společnost. Tichý společník by si proto měl dobře rozmyslet, kam bude svůj vklad investovat.

V případě, že zamýšlíte investovat jako tichý společník, či jako podnikatel chcete využít investování do podnikání tichým společníkem a neváhejte se obrátit na naší advokátní kancelář. Rádi Vám poradíme, či sestavíme smlouvu o tiché společnosti na míru Vašim požadavkům. Nepodceňte nastavení smlouvy o tiché společnosti!

#TICHÝ SPOLEČNÍK

Doporučené články

JAK PRACOVAT S AI Z PRÁVNÍHO HLEDISKA?

Skoro všude kolem nás se hemží výstupy, se kterými pomáhala nebo je tvořila umělá inteligence Oslovil nás PR klub a našemu advokátovi Danielu Mackovi položil několik dotazů k umělé… Více

KAMEROVÉ SYSTÉMY A GDPR: BEZPEČNOST VS SOUKROMÍ

Kamerové systémy jsou nedílnou součástí našich každodenních životů Potkáváme se s nimi na veřejných místech jako jsou ulice a nákupní centra, nebo v soukromých prostorách, typicky… Více

Tento projekt Kreativní vouchery Daniel Macek je spolufinancován Evropskou unií z fondu Next Generation EU.
Kreativní vouchery | Kreativní voucher Mgr.Daniel Macek, advokát, Registrační číslo: 380000268 | Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií z fondu Next Generation EU.
Účel projektu: Vytvoření redesignu webu a komplexní PPC analýzy. Realizace projektu: 1.1. 2023 až 30.9.2023

©2020

Design by RVLT